-
2017. február 15.
- Hírek
- 2017. február 15.
2017. február 15.
A Tolna Megyei TESZ Elnökségének döntése alapján a TESZ levélben kereste meg a MOK elnökét – a praxispályázatokkal kapcsolatban - az alábbiak szerint:
A kormány érzékelve az alapellátás romló helyzetét a háziorvosi praxis vételhez pályázatot hirdetett már évekkel ezelőtt illetve az elmúlt évben is, hogy ezzel segítse a háziorvosi gárda megfiatalodását, illetve a praxisjoggal még nem rendelkező kollégák elhelyezkedését. Ezt az intézkedést csak helyeselni lehet, mint ahogy az is rendben van, hogy a praxisjoghoz alanyi jogon 2000. 01. 01. után hozzájutott kollégák nem pályázhatnak, hisz ők így korábban már hozzájuthattak kvázi állami támogatás formájában a háziorvosi praxisukhoz.
Ami viszont – véleményünk szerint aggályos és igazságtalan, - hogy több száz olyan orvos lehet az országban, aki a fent említett időpont után jutott praxisjoghoz, mégpedig vásárlás útján, komoly anyagi terhet felvállalva ezzel. Méltányos az lenne, ha az ilyen kollégákat is megilletné az állami támogatás, amennyiben például családi okok miatt költözni, és ezzel praxist váltani kényszerülnek. Ezzel nem rontanák az országos statisztikát és az üres praxisok száma sem növekedne ez által. Ezért a 2017 évi praxispályázat kiírásakor erre is figyelemmel kellene lenni.
Ha viszont a háttérben olyan törekvés húzódik meg, hogy a vidéki orvosok a körzetükben maradjanak, akkor el kellene gondolkozni azon, hogy milyen pluszfinanszírozással és egyéb juttatással lehetne ösztönözni a vidéki/falusi háziorvosi praxist választó és folytató szakorvosokat! Ezt különösen indokolja az, hogy egy budapesti belvárosi és egy vidéki falusi körzet ellátása között óriási különbség van. Az előbbi helyen 24 órás hétköznap is működő ügyelet, jó infrastruktúra, válogatottabb pacientúra van, addig máshol a sürgősségi ellátás valamint a kötelező ügyeleti munka is nyomja az orvos vállát, aki elszegényedett, nem együttműködő beteganyaggal kényszerül a napi egészségmegőrző-gyógyító munkát ellátni.
Kérjük, hogy a fenti probléma felvetést az illetékes szervekhez továbbítani szíveskedjék. Különösen a praxispályázattal kapcsolatos gondolatok mielőbbi továbbítása lenne szükséges, hogy az a pályázatot elmúlt évben kiíró EMMI még a 2017 évi pályázat kiírása előtt megkapja.