KAMARAI EMLÉKÉREM 2012. - DR. SCHULTZ KÁROLY
Dr. Schultz Károly 1981. december 1-től a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórház Gyermekosztályának osztályvezető főorvosa volt nyugállományba vonulásáig, 2008. január 31-ig.
Orvosi diplomáját a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerezte 1967-ben. 1967 ás 1987 között a POTE Gyermek-klinikáján dolgozott, ahol 1971-ben gyermek- és csecsemőgyógyászatból, 1985-ben neonatológiából szakorvosi képesítést szerzett. 1973-74-ben Kanadában a Hamilton McMaster Egyetemen ösztöndíjasként tudományos kutató munkát végzett, az újszülöttek és koraszülöttek anyagcsere-adaptációjának zavarait vizsgálta. 1982-ben kandidátusi disszertációt írt és azt megvédte.
Az 1980-as években, országos viszonylatban elsők között vezette be a csecsemők és kisgyermekek felső-gastrointestinalis-tractus endoszkópos vizsgálatát, valamint részt vett a POTE orvosetikai oktatásában.
1987-ben Kiváló Munkáért kitüntetésben részesült.
1987. dec. 1-től a Tolna Megyei Kórház gyermekosztályának osztályvezető főorvosa és Tolna megye gyermekgyógyász szak főorvosa volt.
1990. januárban készült el a Tolna Megyei Kórház új gyermekosztálya: öt- szintes épületben, korszerű műszerezettséggel, több új profil bevezetésével, három fekvőbeteg részleg mellett 11 szakrendelés fogadta a betegeket. Az itt folyó magas színvonalú munkáról elismerően nyilatkozott a régió vezető gyermekgyógyász professzora, és a Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium elnöke is.
Dr. Schultz Károly nevéhez fűződik többek között a teljesen szabad beteglátogatás bevezetése, az anyaszállás kialakítása, a konduktív kezdési módszer meghonosítása, az újszülöttek komplex UH-os szűrővizsgálata, a fiatal myocardialis infarctusos szülők gyermekeinek szűrővizsgálata, az újszülött osztályon a „rooming in” rendszer kialakítása, gyermek-szülő együttes elhelyezését lehetővé tevő kórtermek létrehozása, a gyermek - gastroenterológiai gondozó indítása. 1998-ban gyermek - gastroenterológiai szakképesítést szerzett.
A betegellátó munka mellett számos közfeladatot vállalt és igen aktív tevékenységet folytatott:
- 1999 - 2002 között Tolna megye képviseletében a Pécsi Akadémiai Bizottság választott tagja;
- 1994 - 1996 között az Európai Bizottság „lombik baby program” etikai kérdéseit vizsgáló bizottságának tagja;
- 1994 - 2002 között a Tolna Megyei Orvosi Kamara Etikai Bizottságának elnöke;
- 1994 óta a MOK Országos Etikai Bizottságának tagja;
- 2000-től a Fej1ődésben Hátráltatott Gyermekek Alapítvány” kuratóriumának elnöke;
A POTE-n az orvostanhallgatók, a PTE Illyés Gyula Tanárképző Főiskoláján a szociális-munkás hallgatók oktatásában vett részt. 2006-tól a PTE ETK címzetes egyetemi tanára. Négy évtizedes pályafutása alatt közel 100 angol és magyar nyelvű dolgozatot írt, még több előadást tartott, regionális és országos szakmai konferenciákat, kongresszusokat szervezett. Nagy hangsúlyt fektetett a szakdolgozók és orvoskollégák képzésére, továbbképzésére, szakirodalmi ismereteinek bővítésére. Nyugdíjba vonulása óta is ellátja a gyermekosztály gastroenterológiai rendelését heti 6 órában csütörtöki napon.
Felelősségteljes osztályvezetői főorvosi beosztása mellett Schultz doktorra mindig lehetett számítani a kamarai munkában is. Hosszú éveken keresztül aktívan részt vett a kamara munkájában megyei és helyi küldöttként.
Négy évig közreműködött az Országos Etikai Bizottság munkájában tagként és e mellett ellátta az etikai ügyintézés nem könnyű feladatát a megyében is. A Megyei Etikai Bizottság elnökeként intézte az etikai panaszbejelentéssel kapcsolatos teendőket. A kamarában ez a leghálátlanabb feladat, amely az ülésekre való komoly felkészülést igényel és folyamatosan munkát ad a tisztség betöltőjének. Ezért külön elismerést érdemel ennek a munkának az évekig tartó felvállalása.
Ezért a Tolna Megyei Területi Szervezet Elnöksége egyhangú döntéssel a Kamarai Emlékérmet 2012-ben dr. Schultz Károlynak adományozta.